Informacja dotycząca polityki plików cookies: Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności. Zamknij.

DEKLARACJA KOSZALIŃSKA będzie faktem

2018-01-04 14:00:00 Ekoszalin z mat. inf. KOD Koszalin
We wtorek 9 stycznia w Sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej o godzina 17:30 nastąpi uroczyste podpisanie „DEKLARACJI KOSZALIŃSKIEJ" (pełna treść poniżej). Chwilę później w ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji koszaliński KOD zaprasza na spotkanie z prof. Andrzejem Rzeplińskim

Deklaracja Koszalińska to porozumienie o koalicji pro-demokratycznych: partii politycznych i innych organizacji działających w Koszalinie. Na zaproszenie KOD odpowiedziały siły, które przy zachowaniu pluralizmu poglądów i różnic programowych, uznały, iż sytuacja w Polsce wręcz zmusza ludzi dobrej woli do podjęcia wspólnego wysiłku dla obrony konstytucyjnych wartości i demokratycznych standardów.

Na podpisanie „Deklaracji Koszalińskiej" zdecydowały się między innymi: Komitet Obrony Demokracji, Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Unia Pracy, Polskie Stronnictwo Ludowe, Kongres Kobiet i Strajk Kobiet, stowarzyszenia: „Młodzi Demokraci", Moje Miasta i Era Kobiet, a także Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Deklaracja ma przy tym otwarty charakter. Podpisać się pod nią mogą zarówno kolejne organizacje, mniej lub bardziej zorganizowane grupy mieszkańców naszego miasta, a także pojedynczy koszalinianki i koszalinianie – wszyscy, którzy nie zgadzają się na: łamanie praw i wolności obywatelskich, podziałem na lepszych i gorszych obywateli, nietolerancję i łamanie ludzkiej godności, niszczenie samorządów, ograniczeni praw kobiet, podporządkowanie politykom wymiaru sprawiedliwości, dążenie do wyjścia z Unii Europejskiej, a także na szerzące się wśród sprawujących obecnie władzę w Polsce: korupcję, kumoterstwo, nepotyzm i partyjniactwo.

   

Bepośrednio po podpisaniu Deklaracji w ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji odbędzie się spotkanie z profesorem Andrzejem Rzeplińskim. To jedna z form działalności Komitetu Obrony Demokracji, a wtorkowe spotkanie będzie już kolejnym z cyklu. Do tej pory z zaproszenia koszalińskiego LUD skorzystali: Adam Michnik, Jerzy Stępień, Magdalena Środa, Krzysztof Łoziński, ks. Wojciech Lemański i Stefan Niesiołowski.

Andrzej Rzepliński jest człowiekiem, który stał się jednym z symboli oporu przed lawinowym postępem autorytarnych rządów w Polsce. Jest prawnikiem, doktorem habilitowanym nauk prawnych, a także profesorem zwyczajnym i wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także sędzią w stanie spoczynku Trybunału Konstytucyjnego, którego w latach 2010–2016 był prezesem.

Koniec jego kadencji przypadł na początek rządów PiS, a sędzia Andrzej Rzepliński zmuszony został do obrony Trybunału przed zakusami polityków. Konsekwentnie i twardo broniąc litery i ducha Konstytucji RP był postrzegany przez obecny reżim jako jeden z jego najpoważniejszych przeciwników. Po przejściu w stan spoczynku wspomaga działania służące obronie porządku demokratycznego państwa. Stał się symbolem oporu, a 19 grudnia zeszłego roku, w hołdzie dla niego, mieszkańcy Warszawy tłumnie wyszli na ulice.


DEKLARACJA KOSZALIŃSKA (pełna treść)

W trosce o los naszej Ojczyzny, zarówno tej wielkiej, jak i tej małej, lokalnej, zachowując pluralizm poglądów i szacunek dla różnorodności, deklarujemy podjęcie wspólnego wysiłku związanego z pełną współpracą naszych środowisk na rzecz obrony konstytucyjnych wartości i demokratycznych standardów. W tej intencji tworzymy „Porozumienie koszalińskie" – koalicję pro-demokratycznych partii politycznych, wszelkich organizacji działających na terenie Koszalina oraz obywatelek i obywateli naszego miasta.

Obserwując sytuację w naszym kraju, wynikającą z decyzji rządzącej obecnie dojnej zmiany, jesteśmy głęboko zaniepokojeni:

• łamaniem podstawowych praw i wolności obywatelskich,
• dzieleniem społeczeństwa na lepszych i gorszych obywateli,
• nasilającymi się przejawami dyskryminacji, nietolerancji i innych postaw uderzających w godność człowieka,
• rozbijaniem idei samorządności lokalnej,
• próbami ograniczenia praw kobietom,
• niszczeniem niezawisłości wymiaru sprawiedliwości,
• istotnym naruszaniem międzynarodowej pozycji Polski, co rodzi ryzyko wyjścia w przyszłości Polski z Unii Europejskiej,
• szerzącymi się wśród sprawujących obecnie władzę w Państwie korupcją, kumoterstwem, nepotyzmem i partyjniactwem.

Wierzymy, że wspólna ocena sytuacji w naszym kraju pozwoli nam zespolić działania na rzecz dobra naszej Ojczyzny i miasta Koszalina.
Dlatego, zachowując naszą tożsamość, podpisujemy się pod powyższą Deklaracją współpracy w duchu wzajemnego szacunku, odpowiedzialności i solidarności w celu budowania przyszłości Polski i Koszalina.
Jesteśmy także otwarci i gotowi do współpracy ze wszystkimi, którym bliskie są powyższe wartości. Zawsze broniliśmy konstytucyjnych wartości oraz demokratycznych standardów i nadal będziemy stać na ich straży.

Skomentuj na Facebooku / Zobacz komentarze »
Zobacz popularne artykuły:
 

Koszalin: Delikatesy "Piotr i Paweł" zlikwidowane

18 Września 2018 godz. 2:26 Ala za dlahandlu.pl, fot. Piotr Walendziak
Trzynastka dla pracowników koszalińskich delikatesów "Piotr i Paweł" okazała się feralna. 13 września dowiedzieli się bowiem, że następnego dnia sklep zostanie zlikwidowany, a oni stracą pracę. Koszalinianie zakupów w "Piotrze i Pawle" już nie zrobią. - Generalnie mamy trzy scenariusze. Jednym z nich jest sprzedaż firmy operatorowi branżowemu, ale wtedy musimy wziąć pod uwagę, że sprzedaż trochę potrwa, choćby ze względu na konieczność zaakceptowania transakcji przez UOKiK. Możemy tu mówić nawet o sześciu miesiącach, które musiałyby upłynąć do sfinalizowania transakcji. Dlatego bierzemy pod uwagę także możliwość sprzedaży wybranych lokalizacji, na których mniej nam zależy. Wtedy zyskalibyśmy gotówkę i czas potrzebny na wdrożenie procesu restrukturyzacji. Trzeci scenariusz to sprzedaż firmy instytucji finansowej, które także znajdują się wśród naszych partnerów rozmów. Dla nas ten scenariusz byłby najlepszy, bo zachowalibyśmy brand i pozycję na rynku, która jest wyjątkowa - mówi Marek Miętka, prezes sieci Piotr i Paweł.  O restrukturyzacji sieci Piotr i Paweł pierwszy poinformował portal Dla Handlu. Od początku rok sieć zamknęła dziesięć sklepów na terenie całego kraju, a otwarła dwie nowe placówki - Ostatnie zamknięcia sklepów Piotr i Paweł wynikają z restrukturyzacji sieci i rezygnacji z nietrafionych lokalizacji. W tym sensie można je traktować jako pozytywną wiadomość, świadczącą o tym, że spółka jest dobrze zarządzana - wyjaśnia w rozmowie z dlahandlu.pl prezes TFI Capital Partners Adam Chełchowski.   ...
 

Koszalin: 24-godzinne dyżury przez 7 dni w tygodniu w Centrum Zdrowia Psychicznego

15 Września 2018 godz. 3:33 Ala, fot. FB
 

Koszalin: Ruszył przetarg na połączenie ul. Władysława IV z S6

12 Września 2018 godz. 0:01 Ala za Urząd Miejski Koszalinlin
 

Wybory samorządowe: Jeden na jeden

8 Września 2018 godz. 3:49 Ala, fot. FB, film: PO Koszalin
W Koszalinie wyborcza gorączka znów się podniosła. A to za sprawą Koalicji Obywatelskiej, która wezwała do publicznej debaty przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. Dlaczego tylko przedstawiciela jednego komitetu wyborczego? Bo tylko kandydat PiS na prezydenta miasta wskazał swoich branżowych zastępców. W pierwszym dotyczącym oświaty starciu mieli uczestniczyć Przemysław Krzyżanowski (na zdjęciu z lewej), były wiceminister edukacji, obecny wiceprezydent Koszalina oraz Artur Wiśniewski, szef klubu radnych PiS, który zdaniem KO miałby ewentualnie zająć fotel właśnie Krzyżanowskiego. Tomasz Nowe zapowiedział, że Koalicja Obywatelska planuje więcej takich tematycznych debat. Rozmów branżowych jednak nie będzie. Andrzej Jakubowski, kandydat PiS na prezydenta zaproponował za to, by do debaty z nim o przyszłości Koszalina stanął ubiegający się o kolejną reelekcję obecny prezydent miasta, Piotr Jedliński. - Jedliński nie ma pomysłu, wizji, nie ma też programu dla Koszalina. To prezydent ustala kierunki rozwoju miasta i jest wybierany, a nie zastępcy - argumentował Jakubowski.  Komentarz Trochę szkoda, że PiS uchyla się od takiej konkretnej, rzeczowej debaty, w której uczestniczyliby najbliżsi współpracownicy kandydatów na szefów miasta. To dzięki argumentom wysuwanym przez osoby znające dobrze zagadnienie, będące wręcz specjalistami w poszczególnych dziedzinach moglibyśmy poznać nie tylko same plany, ale i osoby je przedstawiające. Bo ważny jest nie tylko szef, ale także i to, z kim idzie do wyborczego wyścigu. ...