Informacja dotycząca polityki plików cookies: Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności. Zamknij.

DEKLARACJA KOSZALIŃSKA będzie faktem

2018-01-04 14:00:00 Ekoszalin z mat. inf. KOD Koszalin
We wtorek 9 stycznia w Sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej o godzina 17:30 nastąpi uroczyste podpisanie „DEKLARACJI KOSZALIŃSKIEJ" (pełna treść poniżej). Chwilę później w ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji koszaliński KOD zaprasza na spotkanie z prof. Andrzejem Rzeplińskim

Deklaracja Koszalińska to porozumienie o koalicji pro-demokratycznych: partii politycznych i innych organizacji działających w Koszalinie. Na zaproszenie KOD odpowiedziały siły, które przy zachowaniu pluralizmu poglądów i różnic programowych, uznały, iż sytuacja w Polsce wręcz zmusza ludzi dobrej woli do podjęcia wspólnego wysiłku dla obrony konstytucyjnych wartości i demokratycznych standardów.

Na podpisanie „Deklaracji Koszalińskiej" zdecydowały się między innymi: Komitet Obrony Demokracji, Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Unia Pracy, Polskie Stronnictwo Ludowe, Kongres Kobiet i Strajk Kobiet, stowarzyszenia: „Młodzi Demokraci", Moje Miasta i Era Kobiet, a także Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Deklaracja ma przy tym otwarty charakter. Podpisać się pod nią mogą zarówno kolejne organizacje, mniej lub bardziej zorganizowane grupy mieszkańców naszego miasta, a także pojedynczy koszalinianki i koszalinianie – wszyscy, którzy nie zgadzają się na: łamanie praw i wolności obywatelskich, podziałem na lepszych i gorszych obywateli, nietolerancję i łamanie ludzkiej godności, niszczenie samorządów, ograniczeni praw kobiet, podporządkowanie politykom wymiaru sprawiedliwości, dążenie do wyjścia z Unii Europejskiej, a także na szerzące się wśród sprawujących obecnie władzę w Polsce: korupcję, kumoterstwo, nepotyzm i partyjniactwo.

   

Bepośrednio po podpisaniu Deklaracji w ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji odbędzie się spotkanie z profesorem Andrzejem Rzeplińskim. To jedna z form działalności Komitetu Obrony Demokracji, a wtorkowe spotkanie będzie już kolejnym z cyklu. Do tej pory z zaproszenia koszalińskiego LUD skorzystali: Adam Michnik, Jerzy Stępień, Magdalena Środa, Krzysztof Łoziński, ks. Wojciech Lemański i Stefan Niesiołowski.

Andrzej Rzepliński jest człowiekiem, który stał się jednym z symboli oporu przed lawinowym postępem autorytarnych rządów w Polsce. Jest prawnikiem, doktorem habilitowanym nauk prawnych, a także profesorem zwyczajnym i wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także sędzią w stanie spoczynku Trybunału Konstytucyjnego, którego w latach 2010–2016 był prezesem.

Koniec jego kadencji przypadł na początek rządów PiS, a sędzia Andrzej Rzepliński zmuszony został do obrony Trybunału przed zakusami polityków. Konsekwentnie i twardo broniąc litery i ducha Konstytucji RP był postrzegany przez obecny reżim jako jeden z jego najpoważniejszych przeciwników. Po przejściu w stan spoczynku wspomaga działania służące obronie porządku demokratycznego państwa. Stał się symbolem oporu, a 19 grudnia zeszłego roku, w hołdzie dla niego, mieszkańcy Warszawy tłumnie wyszli na ulice.


DEKLARACJA KOSZALIŃSKA (pełna treść)

W trosce o los naszej Ojczyzny, zarówno tej wielkiej, jak i tej małej, lokalnej, zachowując pluralizm poglądów i szacunek dla różnorodności, deklarujemy podjęcie wspólnego wysiłku związanego z pełną współpracą naszych środowisk na rzecz obrony konstytucyjnych wartości i demokratycznych standardów. W tej intencji tworzymy „Porozumienie koszalińskie" – koalicję pro-demokratycznych partii politycznych, wszelkich organizacji działających na terenie Koszalina oraz obywatelek i obywateli naszego miasta.

Obserwując sytuację w naszym kraju, wynikającą z decyzji rządzącej obecnie dojnej zmiany, jesteśmy głęboko zaniepokojeni:

• łamaniem podstawowych praw i wolności obywatelskich,
• dzieleniem społeczeństwa na lepszych i gorszych obywateli,
• nasilającymi się przejawami dyskryminacji, nietolerancji i innych postaw uderzających w godność człowieka,
• rozbijaniem idei samorządności lokalnej,
• próbami ograniczenia praw kobietom,
• niszczeniem niezawisłości wymiaru sprawiedliwości,
• istotnym naruszaniem międzynarodowej pozycji Polski, co rodzi ryzyko wyjścia w przyszłości Polski z Unii Europejskiej,
• szerzącymi się wśród sprawujących obecnie władzę w Państwie korupcją, kumoterstwem, nepotyzmem i partyjniactwem.

Wierzymy, że wspólna ocena sytuacji w naszym kraju pozwoli nam zespolić działania na rzecz dobra naszej Ojczyzny i miasta Koszalina.
Dlatego, zachowując naszą tożsamość, podpisujemy się pod powyższą Deklaracją współpracy w duchu wzajemnego szacunku, odpowiedzialności i solidarności w celu budowania przyszłości Polski i Koszalina.
Jesteśmy także otwarci i gotowi do współpracy ze wszystkimi, którym bliskie są powyższe wartości. Zawsze broniliśmy konstytucyjnych wartości oraz demokratycznych standardów i nadal będziemy stać na ich straży.

Skomentuj na Facebooku / Zobacz komentarze »
Zobacz popularne artykuły:
 

Rusza modernizacja amfiteatru

11 Czerwca 2018 godz. 4:29 Ala
- 2 lipca ma zostać podpisana umowa na modernizację koszalińskiego amfiteatru. Obiekt w Koszalinie dzięki finansowemu wsparciu programu Interreg 4A nie tylko zmieni się nie do poznania, ale i stanie się dostępny koszalinianom przez cały rok – poinformował Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. - Po roku prac wreszcie udało się ustalić konkretną datę podpisania umowy – mówił podczas konferencji Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. – Szkoda tracić czasu i czekać z ogłoszeniem przetargów aż do tego czasu. Dlatego wkrótce ruszymy z pierwszym przetargiem na inżyniera kontraktu. Później uruchomimy kolejne przetargi na roboty ogólnobudowlane i specjalistyczne, techniczne. W ogłoszeniach pojawi się klauzula o konieczności pozyskania do realizacji tego celu środków unijnych – zapowiedział Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.  - Amfiteatr nie tylko zmieni swój wygląd, ale i funkcję. Stanie się dostępny dla mieszkańców przez cały rok. Zostanie także wyposażony w nowoczesny sprzęt umożliwiający realizację spektakularnych imprez. Tak żebyśmy nie musieli już chodzić po kablach łączących scenę z realizatorami widowiska – dodał prezydent.  - Z ogłoszeniami na przetargi ruszymy szybko, bo po pierwsze – jak pokazuje doświadczenie -  ich uczestnicy swoje oferty składają dosłownie w ostatniej chwili, a po drugie pojawi się mnóstwo pytań. Modernizacja amfiteatru to pod względem trudności wykonania projekt podobny do budowy filharmonii. Wówczas było chyba siedemset zapytań – wyjaśnił Jedliński. Rozstrzygnięcie przetargów ma zbiec się z datą podpisania umowy finansujące ten projekt. Wstępny koszt tej inwestycji to 16 mln złotych. Dokładną ceną ustalą jednak przetargowe rozstrzygnięcia.   ...
 

Medale kickbokserów Bałtyku

14 Czerwca 2018 godz. 9:36 Art za KKT Bałtyk Koszalin
W Kurzętniku odbyły się Mistrzostwa Polski w kickboxingu w formule light contact. W kategoriach kadet młodszy i starszy, junior i senior. W zawodach wystartowało 471 zawodników z 77 klubów, w tym zawodnicy KKT Bałtyk Koszalin. W kategorii kadet starszy znakomicie spisała się Julia Stasiuk (KKT Bałtyk Koszalin), która startując w kategorii do 60 kg zdobyła złoty medal i tytuł Mistrza Polski. Ze stoczonych 4 walk, 2 walki wygrała przed czasem przez przewagę techniczną. W finale zdecydowanie na punkty pokonała zawodniczkę Klubu Orient Częstochowa Michell Maier. Jest to jej największe osiągnięcie w karierze sportowej. W bieżącym roku zdobyła również srebrny medal w Mistrzostwach Polski w kickboxingu w formule kick light. W kategorii juniorów złoty medal i tytuł Mistrza Polski zdobył Filip Chmera (KKT Bałtyk Koszalin), który wszystkie walki wygrał przed czasem przez przewagę techniczną, w finale pokonując Jakuba Żychewicza (Centrum Sportów Walki Płock). Filip jest również aktualnym Mistrzem Polski juniorów. W kategorii seniorów bardzo dobrze zaprezentował się Andrzej Szewczyk (KKT Bałtyk Koszalin). Startując w wadze do 63 kg w ćwierćfinale pokonał broniącego tytułu Mistrza Polski Macieja Muchę z klubu Sparta Chrzanów. W półfinale zwyciężył przed czasem przez przewagę techniczną z zawodnikiem Dionizy Warszczuk (Akademia Sportów Walki Zielona Góra). W finale po bardzo zaciętym pojedynku kontrowersyjnym werdyktem sędziowskim przegrał 1:2 z Przemysławem Kocieja (SKF Boksing Zielona Góra). ...