Informacja dotycząca polityki plików cookies: Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności. Zamknij.

Noc Muzeów. Noc Tajemnic.

2017-04-29 02:52:00 ekoszalin z mat. inf.
Tegoroczna impreza odbędzie się pod hasłem „Noc tajemnic”. Rozpocznie się od otwarcia wystawy „W kręgu tajemnic”. Pokazane na niej zostaną kamienne kręgi, które dwa tysiące lat temu na Pomorzu budował przybyły, według legendy na trzech okrętach, ze Skandynawii lud Gotów. Otwarte zostanie także muzeum... piwowarnictwa.

Ta wyjątkowa w skali roku noc została podzielona na kilka głównych części. W Domku Kata odbędzie się cykl wystąpień na temat różnych tajemnic i zagadek z dziejów Koszalina i regionu. Poznamy tam między innymi początki Koszalina, legendy i baśnie naszego miasta, niesamowite opowieści z międzywojennego Koszalina czy trujące rośliny Pomorza. Zobaczymy też niemy film „Gabinet doktora Caligari” z muzyką na żywo autorstwa Macieja Trembowieckiego.
W Pałacu Młynarza kuratorzy oraz pasjonaci historii będą przez całą noc opowiadać o swoich wystawach. Po raz pierwszy publicznie pokazane będą przedmioty związane z koszalińską lożą masonów, której działalności zakazali faszyści, a w 1945 roku jej majątek wywieziono wgłąb Niemiec. W skansenie jamneńskim zagramy w grę „Gar tajemnic” oraz weźmiemy udział w warsztatach etnograficznych.
Na dziedzińcu głównym muzeum przy ul. Młyńskiej będzie miała miejsce uczta kulinarna. Kilkunastu wystawców z całego regionu będzie prezentowało wyroby gastronomiczne oparte na tradycyjnych oraz regionalnych przepisach. Obok przygotowanych specjalnie na tę okazję potraw nie zabraknie pożywnej wojskowej grochówki oraz chleba ze smalcem. Każdy ze sprzedawców będzie również opowiadał zainteresowanym o tajnikach swoich kuchni. Gwiazdą kulinarną będzie Minibrowar „Kowal”, który specjalnie na tę noc przygotuje nam wyjątkowy napitek.
Gwiazdą zaś muzyczną w tym roku będzie DJ Kostek, znany DJ, producent muzyczny oraz prezenter telewizyjny.NOC MUZEÓW – NOC TAJMENIC

20 maja 2017
PROGRAM
18.00 – Rozpoczęcie, dziedziniec Muzeum w Koszalinie
Zabawę poprowadzi Dj Kostek 

Pałac Młynarza, ul. Młyńska 37-39 
18.00-20.00 - „Zwiedzanie z kustoszem” oraz Klub M3 - tajemnice sal wystawowych
18.00-24.00 - Wystawa pamiątek po koszalińskiej loży masonów (ze zbiorów Z. Wojtkiewicza)
18.15 - Otwarcie wystawy „W kręgu tajemnic”
Dziedziniec Muzeum, ul. Młyńska 37-39
18.00-22.00 - Zajęcia plastyczne z elementami Sensoplastyki® dla najmłodszych
18.30-23.15 - Etnograficzne warsztaty rękodzielnicze
18.00-24.00 - Zabawa „Gar tajemnic” (Kuźnia)
18.00-24.00 - „Jezioro Tajemnic” - prezentacja akcji eksploracyjnej
18.00-24.00 - „Tajemnice lasu” - spotkania z leśnikami
18.00-24.00 - Uczta kulinarna – potrawy regionalne, tradycyjne i eksperymentalne oraz specjalnie na tę okazję uwarzony przez Minibrowar „Kowal” napitek
23.30-24.00 - Spektakl „Baucis”, grupa teatralna Kamila Barańskiego 

Domek Kata, ul. Grodzka 3
18.00-20.40 „Tajemnice bliskie i dalekie” (cykl spotkań popularnonaukowych)
18.00-18.25 - Anna Bojar-Fijałkowska - Śladami koszalińskich legend
18.30-18.55 - Krzysztof Urbanowicz - Koszalińskie legendy miejskie – fikcje i fakty
19.00.-19.25 - Andrzej Kuczkowski - Początki Koszalina. Fakty, mity, tajemnice
19.30-19.55 - Zbigniew Sobisz - Świat trujących roślin Pomorza
20.00-20.25 - Jarosław Leszczełowski - Sekrety ziemi drawskiej
20.30-20.55 - Kamil Kajkowski - Niezwykłe groby dawnych Pomorzan
21.10-22.40 - Pokaz filmu „Gabinet doktora Caligari” (1920 rok) w reżyserii Roberta Wiene, ilustrowanego muzyką graną na żywo przez Macieja Trembowieckiego

Katedra
22.00-23.00 - K. Rypniewska – wykład wraz z oprowadzaniem Tajemnice koszalińskiej katedry

Stare Miasto
18.00-21.00 - Gra miejska „Zjawa w muzeum”. Startujemy spod dawnego budynku muzeum przy ul. Piłsudskiego 53, 
22.00 – Ogłoszenie zwycięzców, dziedziniec Muzeum w Koszalinie

Archiwum Państwowe w Koszalinie, ul. M. Skłodowskiej-Curie 2 – 17.00–21.00
Kościół Matki Boskiej Różańcowej (Jamno-Łabusz), ul. Szkolna – 18.00–22.00
Kościół św. Gertrudy, ul. H. Modrzejewskiej – 18.00–22.00
Muzeum 8 Dywizji Obrony Wybrzeża, ul. 4 Marca 2 – 18.00–24.00
Muzeum Komunikacji Miejskiej w Koszalinie – zajezdnia MZK, ul. Gnieźnieńska 9 – 18.00–21.00
Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, ul. Wojska Polskiego 66 – 18.00–24.00
Muzeum Wody, ul. Żwirowa 18 – 18.00–24.00
Muzeum Aut Zabytkowych, Mścice, ul. Koszalińska 1 – 18.00–22.00
Izba Jamneńska (Jamno-Łabusz), ul. Szkolna 2 – 18.00–22.00
Galeria Na Piętrze, ul. Dworcowa 8 – 18.00–22.00
Galeria Sztuki Współczesnej (Hotel Gromada), ul. Zwycięstwa 20/24 – 18.00–24.00
Galeria Zbigniewa Murzyna, ul. Dworcowa 6 – 18.00–24.00
Lokomotywownia Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, ul. Lechicka 54 / Kolejowa 4 – 18.00–24.00
Małe Muzeum – Fabryka Zabawek Pluszowych „Kolor Plusz”, ul. Krawiecka 6 – 18.00–23.00
Radio Koszalin, ul. J. Piłsudskiego 41 – 18.00–24.00
Zespół Szkół Plastycznych, ul. Racławicka 9 – 18.00–22.00
Muzeum Sztuki Książki, ul. Szczecińska 1 – 18.00–24.00
Bałtycka Galeria Sztuki, ul. Zwycięstwa 105 – 16.00–20.00
Galeria Klubu Bałtyk, ul. Spokojna 48 – 18.00–22.00
Muzeum piwowarstwa przy Minibrowarze Kowal, ul. Grunwaldzka 1 – 18.00–24.00
Hufiec Ziemi Koszalińskiej ZHP, ul. J. Piłsudskiego 11–15 – 18.00–23.00
Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, ul. Racławicka 15–17 – 16.00–22.00

Skomentuj na Facebooku / Zobacz komentarze »
Zobacz popularne artykuły:
 

Niedowiarków – pozdrawiamy ze słonecznego tarasu na 19 piętrze SKY-PARK KUKINKA

9 Sierpnia 2017 godz. 5:29 Ala za mat. inf.
Wczoraj w Kukince gm. Ustronie Morskie zakończono i zgłoszono do użytkowania 19 piętrową, najwyższą w woj. zachodniopomorskim wieżę widokową, z tarasem na wysokości 89,9 m n.p.m i 150 metrową promenadą. Ta brawurowa inwestycja na polu kukurydzy trwała dokładnie rok, od dnia „ wbicia łopaty”. Inwestycja została ukończona w terminie. Promenadę z wieżą widokową otacza malowniczy teren z jeziorami, strumykami, rzeką i lasami, z drogą do najstarszych dębów w Polsce „ Warcisław i Bolesław”, Revita Park (chodzenie na boso po różnym podłożu – szyszki, kora, kamienie), Park Owadów z ścieżkami edukacyjnymi grzybów trujących i jadalnych i  placami zabaw dla dzieci. Na promenadzie stałe wystawy – miniatury pociągów świata i wystawa czarownic, urozmaicają zwiedzanie wczasowiczom, kuracjuszom i dzieciom. Pomysłodawca i inwestor Janusz Ciaputa, dystrybutor m.in. produktów „PANASONIC”, złożył komplet dokumentów o pozwolenie na budowę leczniczych tężni solankowych o łącznej długości ponad pół kilometra, jedynych w Europie – ułożonych na kształt labiryntu. Zasilanie tężni odbywać się będzie wyłącznie z własnego źródła wody solankowej o unikatowych w Europie walorach leczniczych. Projekt wykonał znany szczeciński architekt Bogusław Pruchniewicz, a kompleksem uzdrowiskowo – parkowym zarządza dyr. generalny GRANT S.A. Marcin Pomieczyński, który już przygotowuje program imprez na II połowę 2017 i cały rok 2018r.   ...
 

Mielno wykorzystuje potencjał turystyczny

17 Sierpnia 2017 godz. 14:05 Ekoszalin z mat. informacyjnych
Słoneczna pogoda, czysta plaża i ciepłe wody Bałtyku - tego głównie poszukują turyści odwiedzający gminę Mielno. Jednak władze nadmorskiej miejscowości wykorzystując jej potencjał stawiają na kolejne atrakcje. Będzie to promenada przyjaźni w Mielnie i wioska rybacka w Chłopach. Obie inwestycje wesprze Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego. Unijne fundusze trafią do samorządu dzięki umowie, którą w sobotę, 19 sierpnia 2017 roku w Mielnie podpisze wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa i burmistrz Olga Roszak-Pezała.   Gmina Mielno, do której trafi blisko 2,5 mln zł, jest jedną z 15 beneficjentów kolejnego rozstrzygniętego w obecnej perspektywie unijnej przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego konkursu w zakresie inwestycji w turystykę aktywną i uzdrowiskową na Pomorzu Zachodnim. Tym razem na realizację 17 projektów zarezerwowano ponad 30 mln zł. Unijne fundusze pomogą w przebudowie parków miejskich, modernizacji promenad, dalszej rozbudowie przystani kajakowych oraz budowie kładek spacerowych.   „Promenada Przyjaźni” w Mielnie dla miłośników nadbałtyckich spacerów Nowe miejsce na spacery to dwa odcinki kładki z elementami małej architektury jak ławki czy tablice informacyjne. Powstaną one wzdłuż mieleńskiej plaży pomiędzy zejściami Orła Białego-Chmielna oraz Chmielna-Mickiewicza. Zaplanowana dodatkowa infrastruktura dla pieszych będzie mieć stalową konstrukcję i łączną długość 350 metrów. Koszt prac to ponad 3,6 mln zł. Blisko 1,7 mln zł pochodzić będzie z RPO WZ 2014-2020.   „Skarbnica Wioska Rybacka” w Chłopach sposobem na niepogodę Wioska ma wykorzystać przede wszystkim tradycje rybackie nadmorskiej gminy. To w niej odbywać się będą lekcje muzealne, warsztaty ekologiczne i kulinarne, a także imprezy cykliczne np. Dzień Ryby, Dni Morze czy przeglądy pieśni morskich. Prace obejmują postawienie fundamentów, parteru, poddasza i dachu budynku. Projekt uwzględnia również budowę parkingu oraz chodników, a także zakup i wyposażenia obiektu m.in. w urządzenia interaktywne czy eksponaty. Wartość zadania szacuje się na 2 mln zł, z czego ponad 800 tys. zł to unijna pomoc. ...
 

Kiedy Gwardia zagra w Koszalinie?

16 Sierpnia 2017 godz. 14:23 Dominik Wasilewski
Gwardia Koszalin w II lidze - pierwsze mecze nowego sezonu zostały już rozegrane – na stadionach naszych przeciwników. Na rodzimym stadionie gwardzistów wciąż "trwają" prace mające na celu przystosowanie obiektu do drugoligowych rozgrywek. Kiedy stadion będzie gotowy – tego jeszcze dokładnie nie wiadomo, ale są plany Pierwsze mecze rundy jesiennej Gwardia rozgrywała na wyjazdach, a do czasu pierwszych rozgrywek „u siebie” stadion w Koszalinie przy ul. Fałata ma być przygotowany na tyle, by został dopuszczony do rozgrywek. Na modernizację istniejącego stadionu Miasto Koszalin pożyczyło Zarządowi Obiektów Sportowych - właścicielowi obiektu  - 1,6 miliona złotych. Było to niezbędne, aby koszalińscy piłkarze w ogóle mogli rozpocząć grę w II lidze.   W pierwszej kolejności mają zostać przebudowane i odświeżone pomieszczenia pod wieżą - szatnie, łazienki, pokój sędziów. Kolejny punkt to trybuny. Nad wszystkim pieczę trzyma koszaliński Zarząd Obiektów Sportowych.   Korona stadionu ma być wyłączona z użytkowania, bo na bieżni zostaną postawione trybuny przenośne, częściowo zadaszone, z zachowaniem dróg ewakuacyjnych oraz z toaletami typu toi-toi w ich pobliżu. To pomysł doraźny, ale dzięki temu nasi piłkarze będą mogli grać u siebie, bez potrzeby brania pod uwagę na przykład kołobrzeskiego stadionu.   Z powodu renowacji i remontów muraw przy ul. Fałata, podopieczni Tadeusza Żakiety zmuszeni są trenować na obiektach Leśnika Manowo. Docelowy termin rozegrania pierwszego spotkania ligowego na stadionie w Koszalinie po przeprowadzonych pracach to prawdopodobnie mecz 13. kolejki i pojedynek z MKS Kluczbork 14-15 października.   Do tej pory wszystkie ligowe spotkania nasza drużyna będzie rozgrywać na wyjazdach. Jak choćby mecz z Wartą Poznań gdzie formalnym gospodarzem meczu był nasz klub, a samo spotkanie zostało rozegrane na stadionie w Poznaniu. Mecz z Wartą Poznań nie będzie jedynym, w którym nasz klub, na obcym terenie będzie formalnym gospodarzem. Wobec braku zgody na zamianę gospodarza przez inne kluby, podobnie będzie również w przypadku 2-3 innych spotkań....