Autor ArtRut / fot. ArtRut 20 Listopada 2014 godz. 5:59
Reidar Moistad, norweski szkoleniowiec zespołu Energa AZS Koszalin zrezygnował z pracy w tym klubie. Norweg przenosi się do Danii, gdzie prowadzić będzie zespół Kopenhaga HB.

- To dla mnie nie była  łatwa decyzja - powiedział Moistad. - Zastanawiałem się nad nią długo.  Ostatecznie wybrałem propozycję kontynuowania mojej trenerskiej kariery w najlepszej lidze żeńskiej na świecie. Zawsze o tym marzyłem.  Wyjeżdżam z  Koszalina z ciężkim sercem. Polubiłam to miasto. Tu czuję się doskonałe.

Klauzula umowy odpowiadające pozwala mi opuścić klub, kiedy dostaję ofertę pracy z ligi lepszego niż Polska.

Chcę podziękować zarządowi klubu, sponsorom, kibicom i oczywiście zawodniczkom za te wspólnie spędzone ostatnie osiemnaście miesięcy.  To był fantastyczny okres w moim życiu. Nigdy nie zapomnę jak mnie przywitaliście i wspieraliście. Jesteście najlepszymi kibicami w Polsce!

Na koniec zwracam się do moich zawodniczek: dziękuję za ogromny wysiłek, zaangażowanie, serce do walki. Dziękujemy za wspaniałą atmosferę" napisał w swoim oświadczeniu, były już trener piłkarek ręcznych Energii AZS Koszalin.

Dodajmy, że zespół prowadzony przez Moistada w minionym sezonie zajął w mistrzostwach Polski piąte miejsce. Wywalczył sobie prawo gry w europejskich pucharach, a obecnie po pierwszej rundzie zmagań Superligi PGNiG z dorobkiem 16 punktów zajmuje wysokie trzecie miejsce.

ENERGA AZS od paru dni pozostaje bez szkoleniowca, Po tym jak z funkcji zrezygnował dotychczasowy trener Reidar Moistad, prowadzone są rozmowy z kilkoma kandydatami na to stanowisko. Kto będzie trenerem po odejściu Reidara Moistada? - Jeszcze nie wiadomo, kto będzie trenerem. Rozmowy póki co trwają i nie mogę podać jeszcze żadnej konkretnej informacji - powiedział portalowi Ekoszalin.pl prezes ENERGA AZS Koszalin, Maciej Kamiński.     Kiedy więc poznamy nazwisko nowego szkoleniowca akademiczek? - Staramy się, aby zawodniczki poznały nowego trenera jak najszybciej. Jednak realnym terminem jest drugi tydzień grudnia. - dodaje prezes   Nieoficjalnie mówi się, że w kręgu zainteresowań koszalinianek znajduje się obecny trener młodzieżowej reprezentacji Polski - Andrzej Niewrzawa. Wspomniany trener w swojej karierze pracował m.in. w Vistalu Gdynia.    Pierwszy mecz ENERGA AZS, po przerwie spowodowanej mistrzostwami Europy w piłce ręcznej kobiet, które rozegrane zostaną na Węgrzech i w Chorwacji w dniach 7-21.12.2014 rozegrają trzeciego stycznia 2015. Rywalem akademiczek będzie Vistal Gdynia.    Dodajmy, że po 11 kolejkach koszalinianki są na trzeciej pozycji w tabeli Superligi kobiety.   Sprawę szkoleniowca będziemy monitorować.

Znakomita "tylko" 1 połowa

Artur Rutkowski - 23 Listopada 2014 godz. 20:50
Po znakomitej pierwszej połowie koszalinianki ostatecznie zremisowały 31:31 w drugim meczu Challenge Cup z Aredesen GSK. ENERGA AZS tym spotkaniem pożegnała się z europejskimi pucharami, a także z dotychczasowym szkoleniowcem Reidarem Moistadem. Dodajmy, że w pierwszym meczu Ardesen wygrał 34:27. Spotkanie rewanżowe rozpoczęło się bardzo dobrze dla koszalinianek, które po trafieniach Joanny Załogi, Aleksandry Kobyłeckiej i Joanny Chmiel prowadziły 3:1.  Następnie Ardesen odrobiło straty i wyszło na jednobramkowe prowadzenie (red. 3:4). W kolejnych minutach spotkanie się wyrównało. Jednak od stanu 13:12 dla akademiczek podopieczne Reidara Moistada zaczęły odskakiwać rywalkom.    Cztery bramki z rzędu, w tym dwie Karoliny Kalskiej dały prowadzenie 17:12.  Do przerwy dość niespodziewanie zawodniczki z Pomorza Środkowego wygrywały 19:13, dzięki czemu nadzieja na awans odżyła.   Po zmianie stron widoczna była krótka ławka koszalinianek, co wykorzystywały Turczynki. W krótkim czasie doprowadziły do stanu 23:22 jeszcze dla akademiczek.  Prowadzone przez Reidara Moistada zawodniczy zdołały jeszcze odskoczyć na cztery bramko 28:24. Jednak fantastyczna gra w końcówce Ardesen nie pozwoliła koszaliniankom świętować zwycięstwa. Mecz ostatatecznie zakończył się remisem 31:31.    Awans do kolejnej rundy wywalczyły zawodniczki z Turcji, które pierwsze spotkanie wygrały 27:34. Było to ostatnie spotkanie o stawkę ENERGII AZS Koszalin w 2014 roku. Ponadto było to jednocześnie pożegnalne spotkanie Reidara Moistada w roli szkoleniowca z koszalińskim zespołem.   Na własnym profilu na facebook'u Reidar Moistad napisał: - A teraz nadszedł ten dzień.... Ostatni dzień z moimi zawodniczkami z Energa AZS Koszalin… WIELKIE emocje... Dziękuję dziewczyny za to, że dałyście całe swoje serce podczas tego ostatniego wspólnego meczu!!! W fantastycznej atmosferze staraliśmy się odzyskać 7 bramek z wczoraj.... I tak pierwsza połowa: 19-13 była nasza , ale nie udało nam się dokonać tego w drugiej połowie... Skończyło się 31-31 , ale co to był za mecz! Podziękowania dla Ardeşen za stworzenie tak wspaniałej atmosfery , z prawie 4000 osób na trybunach   Moim zawodniczkom: Dziękuję, że mogłem pracować z Wami przez 18 miesięcy! Każda z Was znalazła szczególne miejsce w moim sercu. Wszystkie dla mnie bardzo wiele znaczycie.... DZIĘKUJĘ   ENERGA AZS - Ardesen 31:31 (19:13) ENERGA AZS Koszalin: Prudzienica, Kowalczyk – Kobyłecka 6, Matuszczyk 4, Muchocka 3, Chmiel 2, Załoga 1, Kalska 9 (6K), Błaszczyk 6, Manoila, Balle

Zdecydowała druga połowa

Artur Rutkowski - 22 Listopada 2014 godz. 15:45
Pierwszy mecz w Challenge Cup ENERGA AZS przegrała wyraźnie 27:34. szanse na awans do kolejnej rundy akademiczek zmalały niemal do zera, ale póki piłka w grze należy wierzyć...Rewanżowy mecz zostanie rozegrały 23 listopada o 15:00.   Początek spotkania należał do koszalinianek, które objęły prowadzenie 4:2. Następnie gospodynie zdołały doprowadzić do remisu, ale niedługo później ponownie dwie bramki przewagi wypracowały sobie akademiczki, które prowadziły 6:4 po trafieniu Doroty Błaszczyk. Dwiema znakomitymi interwencjami przy stanie popisała się Izabela Prudzienica. Niestety w kolejnych minutach szczypiornistki Ardesen wyszły na trzy bramkowe prowadzenie. Jednak ENERGA AZS nie rezygnowała i w krótkim czasie ponownie na tablicy wyników pojawił się remis (red.10:10).   W końcówce pierwszej połowy pojedynek toczył się bramka za bramkę, ale decydujące słowo należało do zespołu z Pomorza Środkowego.Aleksandra Kobyłecka rzutem z drugiej linii ustaliła wynik pierwszej części na 15:14 dla Koszalina.    Druga połowa rozpoczęła się znakomicie dla akademiczek, które wyszły na prowadzenie 18:15. Niestety Turczynki bardzo szybko zmniejszyły straty do 18:17. Po kilku minutach podopieczne Reidara Moistada ponownie podwyższyły prowadzenie, tym razem do dwóch bramek po rzucie Pauliny Muchockiej (red. 23:21). Piłkarki Ardesen zdołały ponownie odrobić straty (red. 23:23), a niedługo później prowadziły już 24:25.   Kolejne minuty należały również do rywalek ENERGII AZS, które powiększały przewagę najpierw do czterech bramek 25:29, a za chwilę do sześciu 31:25. Znakomitą serię gospodyń przerwała Paulina Muchocka, która zdobyła gola na 26:31. Akademiczki nie potrafiły się przeciwstawić w pewnym momencie przegrywały, aż ośmioma bramkami 26:34. Ostatecznie Ardesen wygrało 27:34.   Decydującym aspektem, w sobotnim spotkaniu okazała się krótka ławka zespołu koszalińskiego. Brak wielu zmian i ogromne zmęczenie najważniejszych zawodniczek okazały się kluczowe.    Rewanż zostanie rozegrany w niedzielę 23 listopada o godzinie 15:00.

Energa AZS zagra z Samborem w PP

ekoszalin za zprp.pl, fot.zprp.pl - 20 Listopada 2014 godz. 15:30
W siedzibie ZPRP odbyło się losowanie par 1/8 finału rozgrywek szczebla centralnego o PGNiG Puchar Polski kobiet i mężczyzn. Od tej fazy będę uczestniczyć zespoły PGNiG Superligi. Zespoły, które grały w ostatnich edycjach turnieju Final4 o PGNiG Puchar Polski zostały rozstawione. Wśród kobiet były to drużyny: Vistalu Gdynia (triumfator), KGHM Metraco Zagłębie Lubin, Pogoni Baltica Szczecin i EKS Start Elbląg. Z kolei u panów ten przywilej należał się: Vive Tauron Kielce (triumfator), Orlen Wisła Płock, KS SPR Chrobry Głogów i KS Azoty-Puławy. Kobiety21.01.2015 r. (środa) – 1/8 finałuPK/7    KPR Jelenia Góra – Vistal GdyniaPK/8    Energa AZS Koszalin – Aussie Sylex Sambor TczewPK/9    AZS Łączpol AWFiS Gdańsk - KGHM Metraco Zagłębie LubinPK/10  SKF KPR Sparta Oborniki – MKS Selgros LublinPK/11  zwyc. PK/6 (KPR Ruch II Chorzów/UKS Dwójka N. Sącz) – KPR Ruch ChorzówPK/12  AZS AWF Warszawa - Pogoń Baltica SzczecinPK/13  MKS Piotrcovia Piotrków Tryb. – SPR OlkuszPK/14  EKS Start Elbląg – MKS Olimpia-Beskid Nowy SączTerminy 1/4 finału kobiet – 18.02 i 25.02.2015 r.Finał 4 – 11-12.04.2015 r.Mężczyźni10.12.2014 r. (środa) – 1/8 finałuPM/13   MMTS Kwidzyn – MKS Zagłębie LubinPM/14   SPR Stal Mielec – Azoty-PuławyPM/15   SPR Tarnów – KS SPR Chrobry GłogówPM/16   Gaz-System Pogoń Szczecin – Orlen Wisła PłockPM/17   KPR Legionowo – WKS Śląsk WrocławPM/18   KS Meble Wójcik Elbląg – Vive Tauron KielcePM/19   zwyc. PM/9  (LKPR Moto Jelcz Oława/Gwardia Opole) – Górnik ZabrzePM/20   MKS Nielba Wągrowiec – Wybrzeże GdańskTerminy 1/4 finału mężczyzn – 25.02 i 04.03.2015 r.Finał 4 – 25-26.04.2015 r.Losowanie rozgrywek 1/4 finału szczebla centralnego o PGNiG Puchar Polski kobiet i mężczyzn odbędzie się w dniu 05.02.2015 r. (czwartek) o godz. 12:00 w siedzibie ZPRP.