Informacja dotycząca polityki plików cookies: Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności. Zamknij.

Koszaliński Budżet Obywatelski 2018 - Prezentacja projektów

2017-10-25 07:32:00 Ala za Urząd Miejski
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Koszalina do udziały w spotkaniach prezentujących projekty ogólnomiejskie. Projekty zaprezentowane zostaną w dobrze znanej koszalinianom formule – Pecha Kucha (20 slajdów po 20 sekund). Prezentacja jest nieobowiązkowa dla autorów. Odbędzie się ona 9.11.2017 o godz. 17 w CityBox, a w przypadku dużej ilości chętnych prezentujących także 13.11.2017 o godz. 17 w CityBox.

Mimo, że tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego dopiero wchodzi w swoją kulminacyjną fazę, już wiadomo, że jest ona rekordowa. W ramach Koszalińskiego BO 2018:

 • złożono najwięcej projektów spośród wszystkich edycji (86 projektów),
 • najmniejszy odsetek projektów odrzucono przed etapem głosowania,
 • przeprowadzono najwięcej spotkań z mieszkańcami.

Wszystkie te sukcesy powodują, że Miasto jeszcze bardziej wychodzi do mieszkańców i oddaje im decyzyjność w kwestii wydatkowania środków publicznych w ramach BO.

 

Zakończyła się ocena formalna – najmniej odrzuconych projektów spośród wszystkich edycji!

65 projektów pozytywnie przeszło proces oceny formalnej i będą poddane pod głosowanie mieszkańców. 20 złożonych projektów okazało się niemożliwych do realizacji – głównie przez niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, znacznie niedoszacowany budżet czy niezgodność z już zaplanowanymi inwestycjami. Ponadto autorom dwóch podobnych projektów udało się porozumieć i złożyli wspólny projekt.

Przypominamy, w tym roku pierwszy raz wszystkie projekty poprawne formalnie przechodzą do etapu głosowania. Dzięki temu aż 65 projekty na 86 złożonych przeszły do ostatniego etapu.

Etap wyboru projektów przez mieszkańców przed nami

Proces decydowania będzie przeprowadzany na dwóch płaszczyznach. Projekty osiedlowe przeznaczone do realizacji będą wybierane przez mieszkańców na spotkaniach osiedlowych. Jeśli mieszkańcy nie porozumieją się, decyzja dotycząca projektów z danego osiedla zostanie przekazana wszystkim mieszkańcom Koszalina.

Serdecznie zapraszamy na spotkania osiedlowe:

 • Osiedle Bukowe – 24 października 2017 r., godz. 18.00; Szkoła Podstawowa nr 18, ul. Staszica 6
 • Osiedle Lechitów – 30 października 2017 r., godz. 17.00; Szkoła Podstawowa nr 9 (stołówka),
  ul. Powstańców Wlkp. 23
 • Osiedle Lubiatowo – 6 listopada 2017 r., godz. 17.00; PRO-WAM Sp. z o.o. (stołówka),
  ul. Zwycięstwa 278
 • Osiedle Śródmieście – 8 listopada 2017 r., godz. 17.00; Domek Kata, ul. Grodzka 3

Na 10 osiedlach zaopiniowano jeden albo kilka projektów pozytywnie. Jednak ich koszty nie przekraczały kwoty 50 tys. zł, dlatego te projekty zostaną przekazane bezpośrednio do realizacji w roku 2018. Niestety, na 3 osiedlach nie zostanie zrealizowany żaden projekt osiedlowy, dlatego pula środków przeznaczona na realizację projektów osiedlowych włączona zostanie do puli ogólnomiejskiej. Na realizację projektów ogólnomiejskich przeznaczone zostanie 800 tysięcy złotych. 

Głosowanie ogólnomiejskie odbędzie się w dniach 10 – 24 listopada. Głosować będzie można drogą elektroniczną (przez stronę budzetobywatelski.koszalin.pl) oraz na ankietach papierowych złożonych w wyznaczonych punktach. Listę wszystkich punktów przekażemy w najbliższym czasie.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Koszalina do udziały w spotkaniach prezentujących projekty ogólnomiejskie. Projekty zaprezentujemy w dobrze znanej koszalinianom formule – Pecha Kucha (20 slajdów po 20 sekund). Prezentacja jest nieobowiązkowa dla autorów. Odbędzie się ona 9.11.2017 o godz. 17 w CityBox, a w przypadku dużej ilości chętnych prezentujących także 13.11.2017 o godz. 17 w CityBox.

 

Lista projektów ogólnomiejskich zakwalifikowanych do głosowania

 

 

 1. Schron przeciwatomowy jako Salon Historyczny - czyli darmowe miejsce spotkań z historią Koszalina. Społeczne, amatorskie muzeum ziemi koszalińskiej.
 2. Wąskotorowy peron Wenedów
 3. Warsztaty z robotyki dla przedszkolaków
 4. Mini Boisko - "Spełnienie Marzeń"
 5. Budowa miejsc postojowych przy ul. W. Doroszewskiego
 6. Idziemy na piach - Kompleks boisk do sportów plażowych
 7. Włącz Małego Mistrza - mój pierwszy trening z Wilkami
 8. Koszaliński Intelektualny Klub "KIK"
 9. Gwardia - sportowa duma miasta
 10. Gazeta Odkrywcza - wydanie drukiem bezpłatnego miesięcznika o historii Koszalina i regionu
 11. Historia na kółkach - cykl mobilnych zajęć o historii naszego miasta dla każdego Koszalinianina
 12. Koszalin to my! - autorska publikacja o Koszalinie stworzona przez mieszkańców
 13. Mural - in!
 14. Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców i rozwój publicznego dostępu do defibrylacji w mieście Koszalin
 15. Rodzinna Przystań - Plac Zabaw i Rekreacji na Osiedlu Północ
 16. Rozwój sportu przy SP 10
 17. System zrównoważonych rekreacyjnych ścieżek rowerowych typu Single Track na Górze Chełmskiej.
 18. Dzieci bez próchnicy
 19. ZAPRASZAMY NA MIEJSKĄ LEŻANKĘ - społecznie, bezpiecznie
 20. Koszalińskie Targi Książki
 21. WILCZA LIGA - Koszalińska Amatorska Liga Piłki Siatkowej
 22. "Nowa szata" parku w Rokosowie
 23. Chodniki, ławki, kosze na śmieci
 24. "Męska sprawa"
 25. Jaśniejszy Koszalin
 26. "Szkolne punkty pierwszej pomocy"
 27. Utwardzenie drogi gruntowej - ul. Malinowa 9 na odcinku od ul. Borówkowej do ul. Truskawkowej - 110 mb.
 28. Kolorowe poczekalnie edukacyjne
 29. "NIE nowotworom u dzieci" z Koszalina
 30. Zagospodarowanie terenu przy ul. Moniuszki 11,11a,13,13a Działka nr 1513 obręb 19
 31. Zabawa bez barier
 32. MURAL NA EKONOMIE
 33. Tablice dynamicznej informacji pasażerskiej dla Koszalina
Skomentuj na Facebooku / Zobacz komentarze »
Zobacz popularne artykuły:
 

Nowa atrakcja w Mielnie. Powstanie Leśna Pętla Przygód i Tajemnic

17 Stycznia 2018 godz. 13:19 Ekoszalin z mat. informacyjnych
Mielno nie zwalnia tempa z inwestycjami w atrakcje turystyczne. Tym razem samorząd miejski stawia na wykorzystanie przyrody i zakątków historycznych. Do czerwca 2018 roku ma powstać „Leśna Pętla Przygód i Tajemnic”. „Leśna Pętla Przygód i Tajemnic" ma być nowym produktem turystycznym w regionie. Na edukacyjno-przyrodniczym szlaku zaprojektowano piętnaście atrakcji. Ścieżka oprowadzać będzie spacerowiczów po ciekawych zakątkach, zwracając ich uwagę na przyrodę i historyczne budowle. Trasa ułożona na palisadach łączyć się będzie w jeden ciąg spacerowy, z którego skorzystać będą mogły m.in. rodziny z dziećmi.   Przedsięwzięcie, które gotowe ma być do czerwca 2018 roku, wykorzysta nie tylko naturalne położenie terenu, ale także grodziska i bunkry na nim się znajdujące. Ponadto nowa infrastruktura zostanie innymi artystycznymi instalacjami typu figury żołędzia czy szyszki, bramy, siedziska o różnych kształtach oraz podesty na polanach i pagórkach. Koszt inwestycji to prawie 1,2 mln zł, z czego unijna pomoc Urzędu Marszałkowskiego wyniesie ponad pół mln zł. Projekt wpisuje się w założenia 4 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Naturalne otoczenie człowieka”, działanie 4.1 „Dziedzictwo kulturowe”.   To nie jest pierwsze unijne wsparcie na przeprowadzenie turystycznych inwestycji, jakie Gmina Mielno pozyskała w ostatnich miesiącach z Urzędu Marszałkowskiego. W drugiej połowie sierpnia 2017 roku władze miasta oraz wicemarszałek Jarosław Rzepa parafowali dokumenty dotyczące dofinansowania budowy promenady przyjaźni w Mielnie kwotą 1,7 mln zł oraz powstania skarbnicy wioski rybackiej w Chłopach w wysokości 824 tys. zł. Efekty końcowe prac poznamy również w 2018 roku. Infrastruktura ma zostać oddana do użytku do września. ...
 

Koszalin: Wiosna cyklistów

12 Stycznia 2018 godz. 6:11 eWok,fot. Dominik Wasilewski
 

Deklaracja Koszalińska podpisana

10 Stycznia 2018 godz. 4:21 Ala, fot. i film Dominik Wasilewski
Koszalin został pierwszym w regionie, a drugim w Polsce miastem, w którym prodemokratyczne partie, stowarzyszenia i związki podpisały porozumienie o współpracy. DEKLARACJA KOSZALIŃSKA W trosce o los naszej Ojczyzny, zarówno tej wielkiej, jak i tej małej, lokalnej, zachowując pluralizm poglądów i szacunek dla różnorodności, deklarujemy podjęcie wspólnego wysiłku związanego z pełną współpracą naszych środowisk na rzecz obrony konstytucyjnych wartości i demokratycznych standardów. W tej intencji tworzymy „Porozumienie koszalińskie” – koalicję pro-demokratycznych partii politycznych, wszelkich organizacji działających na terenie Koszalina oraz obywatelek i obywateli naszego miasta. Obserwując sytuację w naszym kraju, wynikającą z decyzji rządzącego obecnie pisowskiego „układu”, jesteśmy głęboko zaniepokojeni: • łamaniem podstawowych praw i wolności obywatelskich, • dzieleniem społeczeństwa na lepszych i gorszych obywateli, • nasilającymi się przejawami dyskryminacji, nietolerancji i innych postaw uderzających w godność człowieka, • rozbijaniem idei samorządności lokalnej, • próbami ograniczenia praw kobietom, • niszczeniem niezawisłości wymiaru sprawiedliwości, • istotnym naruszaniem międzynarodowej pozycji Polski, co rodzi ryzyko wyjścia w przyszłości Polski z Unii Europejskiej, • szerzącymi się wśród sprawujących obecnie władzę w Państwie: korupcją, kumoterstwem, nepotyzmem i partyjniactwem. Wierzymy, że wspólna ocena sytuacji w naszym kraju pozwoli nam zespolić działania na rzecz dobra naszej Ojczyzny i miasta Koszalina. Dlatego, zachowując naszą tożsamość, podpisujemy się pod powyższą Deklaracją współpracy w duchu wzajemnego szacunku, odpowiedzialności i solidarności w celu budowania przyszłości Polski i Koszalina. Jesteśmy także otwarci i gotowi do współpracy ze wszystkimi, którym bliskie są powyższe wartości. Zawsze broniliśmy konstytucyjnych wartości oraz demokratycznych standardów i nadal będziemy stać na ich straży.  KOMITET OBRONY DEMOKRACJI Magdalena Fliks ………………………… Jarosław Marciniak……………………… Katarzyna Paprocka …………………… NOWOCZESNA Patrycja Socha ………………………… PLATFORMA OBYWATELSKA Barbara Grygorcewicz ………………… UNIA PRACY Grzegorz Andrzej Niski ………………… KONGRES KOBIET i STRAJK KOBIET Dorota Róża Chałat …………………… POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW, RENCISTÓW i INWALIDÓW Janina Kokowska ……………………………… STOWARZYSZENIE  „MŁODZI DEMOKRACI” Maciej Ziemiński ……………………………… OBYWATELSKIE STOWARZYSZENIE „MOJE MIASTO” Katarzyna Grzybowska ……………………… KOSZALIŃSKI KOMITET OBRONY LEWICOWYCH TRADYCJI Antoni Jaśkiewicz ……………………………… OBYWATELSKA INICJATYWA USTAWODAWCZA FEDERACJI STOWARZYSZEŃ SŁUŻB MUNDUROWYCH Krzysztof Maliński…………………………... PARTIA ZIELONI Juliusz Adel…………………………………… POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE Lidia Lis.................……………………………  ...