Informacja dotycząca polityki plików cookies: Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności. Zamknij.

TOZ: Psy i koty mają opiekę

2017-05-19 11:28:00 ekoszalin za TOZ Koszalin
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Koszalinie oświadcza, że decyzja z dnia 12.05.2017 roku, wydana przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, dotycząca zakazu prowadzenia schroniska dla zwierząt w Koszalinie przez Oddział w Koszalinie, została doręczona TOZ w Polsce Oddział w Koszalin w dniu 16.05.2017r., w godzinach popołudniowych. Z całą mocą należy podkreślić, że przedmiotowa decyzja nie jest ani ostateczna, ani prawomocna.

TOZ w Polsce Oddział w Koszalinie oświadcza, że odwoła się od opisanej wyżej decyzji do Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Co najmniej do czasu rozpatrzenia odwołania, TOZ w Polsce Oddział w Koszalinie jest w dalszym ciągu uprawniony prowadzić schronisko w Koszalinie na dotychczasowych zasadach.

 

            Na marginesie należy podkreślić, iż w ostatnim czasie Powiatowy Lekarz Weterynarii kilkukrotnie wydawał niekorzystne dla TOZ w Polsce Oddział w Koszalinie decyzje, które następnie były przez organ drugiej instancji uchylane. TOZ w Polsce Oddział w Koszalinie ma nadzieję, że tak też będzie i w tym przypadku. Tym bardziej więc, na tym etapie postępowania (tj. przed rozpatrzeniem odwołania) nie można ferować zbyt pochopnych wyroków co do sposobu prowadzenia schroniska dla zwierząt w Koszalinie.

 

            TOZ w Polsce Oddział w Koszalinie przy tym wyraźnie zaznacza, że w marcu 2017 r. miała miejsce kompleksowa kontrola schroniska ze strony Urzędu Miasta. Kontrola ta nie wykazała nieprawidłowości. Ponadto, wszystkie doręczane TOZ w Polsce Oddział
w Koszalinie zalecenie Powiatowego Lekarza Weterynarii były na bieżąco realizowane,
o czym świadczą protokoły z przeprowadzanych przez PIW kontroli (notabene tylko w tym roku były już 4 takie kontrole). 

 

            TOZ w Polsce Oddział w Koszalinie obecnie przechodzi proces reorganizacji, zarówno na szczeblu oddziału, jak i w samym schronisku. Została zatrudniona nowa osoba na stanowisku p.o. kierownika, ze względu na to, że poprzednia kierownik przebywa obecnie na długotrwałym zwolnieniu lekarskim.

 

Nie można zapominać, że TOZ Koszalin prowadzi schronisko od 2009 roku. Przez ten okres Oddział TOZ w Koszalinie prowadził liczne działania edukacyjne w zakresie humanitaryzmu wobec zwierząt oraz interwencje dobrostanu zwierząt (w większość na terenach wiejskich). Inspektorzy TOZ przeprowadzają rocznie ponad 100 takich interwencji. TOZ w Polsce Oddział w Koszalinie wspiera również społecznych opiekunów kotów, rozdając karmę i finansując sterylizację kotów. W tym roku, od stycznia do marca, wydano opiekunom kotów 700kg karmy, pochodzącej ze zbiórek oraz z darowizn uzyskanych od firmy ZOOPLUS.

 

Celem TOZ w Polsce Oddział w Koszalinie zawsze jest dobro zwierząt. Wszystkie podejmowane przez TOZ działania zorientowane są właśnie na osiągnięcie powyższego celu. Co ważne, TOZ w Polsce Oddział w Koszalinie również z w własnych środków pokrywa bieżące potrzeby schroniska. W tej sytuacji rozpowszechnianie, w ostatnim czasie, krzywdzących i nieprawdziwych informacji na temat działań TOZ w Polsce Oddział
w Koszalinie nie tylko narusza jego dobra osobiste, ale po prostu jest zwyczajnie krzywdzące i niesprawiedliwe.

 

Na zakończenie TOZ w Polsce Oddział w Koszalinie chciałby przedstawić podstawowe dane dotyczące schroniska w Koszalinie, które obrazują, z jednej strony jego zaangażowanie w opiekę nad zwierzętami, a z drugiej, realne efekty jego działań. I tak, od roku 2013 koszty funkcjonowania schroniska przedstawiają się w następujący sposób:

 

 

Rok

Koszt całkowity zadania

Udzielona dotacja

Środki własne TOnZ

w zł

wg umowy

 

faktyczny w zł

Wg umowy

w zł

Faktycznie wykorzystane w zł

Wg umowy z Miastem w zł

Faktycznie poniesione w zł

2013

724.000,00

725.892,00

700.000,00

699.785,00

24.000,00

26.107,00

2014

724.000,00

750.285,00

700.000,00

699.739,00

24.000,00

50.546,00

2015

724.000,00

811.481,00

700.000,00

699.731,00

24.000,00

111.750,00

2016

750.000,00

874.065,42

700.000,00

699.981,00

50.000,00

104.320,09

 

Odnośnie zakupu karmy na potrzeby schroniska, koszty te wynosiły:

 

Rok

Koszt całkowity

zakupu karmy w zł

z dotacji

w zł

koszt TOZ

 w zł

Wartość karmy pozyskanej przez TOZ Koszalin w zł

2014

26.825,83

26.825,83

0

92.060,29

2015

13.956,01

6.999,93

6.956,47

145.314,74

2016

3.463,78

3.181,79

281,99

203.254,50

 

Koszty wynagrodzeń oraz koszty opieki weterynaryjnej wynosiły:

 

Rok

Koszt wynagrodzeń na umowę o pracę

Koszty opieki weterynaryjnej

2014

326.568,68

157.686,59

2015

356.224,52

169.754,32

2016

413.289,21

204.105,00

 

 

W 2016 roku do schroniska przyjęto łącznie 514 psów i 548 kotów. Na domy tymczasowe wydano 422 psy i  208 kotów, na domy stałe wydano zaś 271 psów i 72 koty. Jednocześnie, w tym okresie, wysterylizowano 119 suk oraz 165 kocic, wykastrowano 169 psów i 98 kocurów.

Skomentuj na Facebooku / Zobacz komentarze »
Zobacz popularne artykuły:
 

Niedowiarków – pozdrawiamy ze słonecznego tarasu na 19 piętrze SKY-PARK KUKINKA

9 Sierpnia 2017 godz. 5:29 Ala za mat. inf.
Wczoraj w Kukince gm. Ustronie Morskie zakończono i zgłoszono do użytkowania 19 piętrową, najwyższą w woj. zachodniopomorskim wieżę widokową, z tarasem na wysokości 89,9 m n.p.m i 150 metrową promenadą. Ta brawurowa inwestycja na polu kukurydzy trwała dokładnie rok, od dnia „ wbicia łopaty”. Inwestycja została ukończona w terminie. Promenadę z wieżą widokową otacza malowniczy teren z jeziorami, strumykami, rzeką i lasami, z drogą do najstarszych dębów w Polsce „ Warcisław i Bolesław”, Revita Park (chodzenie na boso po różnym podłożu – szyszki, kora, kamienie), Park Owadów z ścieżkami edukacyjnymi grzybów trujących i jadalnych i  placami zabaw dla dzieci. Na promenadzie stałe wystawy – miniatury pociągów świata i wystawa czarownic, urozmaicają zwiedzanie wczasowiczom, kuracjuszom i dzieciom. Pomysłodawca i inwestor Janusz Ciaputa, dystrybutor m.in. produktów „PANASONIC”, złożył komplet dokumentów o pozwolenie na budowę leczniczych tężni solankowych o łącznej długości ponad pół kilometra, jedynych w Europie – ułożonych na kształt labiryntu. Zasilanie tężni odbywać się będzie wyłącznie z własnego źródła wody solankowej o unikatowych w Europie walorach leczniczych. Projekt wykonał znany szczeciński architekt Bogusław Pruchniewicz, a kompleksem uzdrowiskowo – parkowym zarządza dyr. generalny GRANT S.A. Marcin Pomieczyński, który już przygotowuje program imprez na II połowę 2017 i cały rok 2018r.   ...
 

Mielno wykorzystuje potencjał turystyczny

17 Sierpnia 2017 godz. 14:05 Ekoszalin z mat. informacyjnych
Słoneczna pogoda, czysta plaża i ciepłe wody Bałtyku - tego głównie poszukują turyści odwiedzający gminę Mielno. Jednak władze nadmorskiej miejscowości wykorzystując jej potencjał stawiają na kolejne atrakcje. Będzie to promenada przyjaźni w Mielnie i wioska rybacka w Chłopach. Obie inwestycje wesprze Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego. Unijne fundusze trafią do samorządu dzięki umowie, którą w sobotę, 19 sierpnia 2017 roku w Mielnie podpisze wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa i burmistrz Olga Roszak-Pezała.   Gmina Mielno, do której trafi blisko 2,5 mln zł, jest jedną z 15 beneficjentów kolejnego rozstrzygniętego w obecnej perspektywie unijnej przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego konkursu w zakresie inwestycji w turystykę aktywną i uzdrowiskową na Pomorzu Zachodnim. Tym razem na realizację 17 projektów zarezerwowano ponad 30 mln zł. Unijne fundusze pomogą w przebudowie parków miejskich, modernizacji promenad, dalszej rozbudowie przystani kajakowych oraz budowie kładek spacerowych.   „Promenada Przyjaźni” w Mielnie dla miłośników nadbałtyckich spacerów Nowe miejsce na spacery to dwa odcinki kładki z elementami małej architektury jak ławki czy tablice informacyjne. Powstaną one wzdłuż mieleńskiej plaży pomiędzy zejściami Orła Białego-Chmielna oraz Chmielna-Mickiewicza. Zaplanowana dodatkowa infrastruktura dla pieszych będzie mieć stalową konstrukcję i łączną długość 350 metrów. Koszt prac to ponad 3,6 mln zł. Blisko 1,7 mln zł pochodzić będzie z RPO WZ 2014-2020.   „Skarbnica Wioska Rybacka” w Chłopach sposobem na niepogodę Wioska ma wykorzystać przede wszystkim tradycje rybackie nadmorskiej gminy. To w niej odbywać się będą lekcje muzealne, warsztaty ekologiczne i kulinarne, a także imprezy cykliczne np. Dzień Ryby, Dni Morze czy przeglądy pieśni morskich. Prace obejmują postawienie fundamentów, parteru, poddasza i dachu budynku. Projekt uwzględnia również budowę parkingu oraz chodników, a także zakup i wyposażenia obiektu m.in. w urządzenia interaktywne czy eksponaty. Wartość zadania szacuje się na 2 mln zł, z czego ponad 800 tys. zł to unijna pomoc. ...
 

Kiedy Gwardia zagra w Koszalinie?

16 Sierpnia 2017 godz. 14:23 Dominik Wasilewski
Gwardia Koszalin w II lidze - pierwsze mecze nowego sezonu zostały już rozegrane – na stadionach naszych przeciwników. Na rodzimym stadionie gwardzistów wciąż "trwają" prace mające na celu przystosowanie obiektu do drugoligowych rozgrywek. Kiedy stadion będzie gotowy – tego jeszcze dokładnie nie wiadomo, ale są plany Pierwsze mecze rundy jesiennej Gwardia rozgrywała na wyjazdach, a do czasu pierwszych rozgrywek „u siebie” stadion w Koszalinie przy ul. Fałata ma być przygotowany na tyle, by został dopuszczony do rozgrywek. Na modernizację istniejącego stadionu Miasto Koszalin pożyczyło Zarządowi Obiektów Sportowych - właścicielowi obiektu  - 1,6 miliona złotych. Było to niezbędne, aby koszalińscy piłkarze w ogóle mogli rozpocząć grę w II lidze.   W pierwszej kolejności mają zostać przebudowane i odświeżone pomieszczenia pod wieżą - szatnie, łazienki, pokój sędziów. Kolejny punkt to trybuny. Nad wszystkim pieczę trzyma koszaliński Zarząd Obiektów Sportowych.   Korona stadionu ma być wyłączona z użytkowania, bo na bieżni zostaną postawione trybuny przenośne, częściowo zadaszone, z zachowaniem dróg ewakuacyjnych oraz z toaletami typu toi-toi w ich pobliżu. To pomysł doraźny, ale dzięki temu nasi piłkarze będą mogli grać u siebie, bez potrzeby brania pod uwagę na przykład kołobrzeskiego stadionu.   Z powodu renowacji i remontów muraw przy ul. Fałata, podopieczni Tadeusza Żakiety zmuszeni są trenować na obiektach Leśnika Manowo. Docelowy termin rozegrania pierwszego spotkania ligowego na stadionie w Koszalinie po przeprowadzonych pracach to prawdopodobnie mecz 13. kolejki i pojedynek z MKS Kluczbork 14-15 października.   Do tej pory wszystkie ligowe spotkania nasza drużyna będzie rozgrywać na wyjazdach. Jak choćby mecz z Wartą Poznań gdzie formalnym gospodarzem meczu był nasz klub, a samo spotkanie zostało rozegrane na stadionie w Poznaniu. Mecz z Wartą Poznań nie będzie jedynym, w którym nasz klub, na obcym terenie będzie formalnym gospodarzem. Wobec braku zgody na zamianę gospodarza przez inne kluby, podobnie będzie również w przypadku 2-3 innych spotkań....
 

Busami na ul. Żytnią

6 Sierpnia 2017 godz. 8:00 Ala za Urząd Miejski
W związku z remontem ul. Połczyńskiej utrudnione dotarcie do swoich mieszkań mają koszalinianie mieszkający przy ul. Żytniej. Dlatego 8 sierpnia zostanie uruchomione połączenie minibusowe z ul. Żytniej 26 do ul. Łubinów (pętla), dowożące w dni powszednie mieszkańców osiedla na wybrane kursy linii nr 8. Poinformował o tym w czasie konferencji prasowej wiceprezydent Andrzej Kierzek. Przejazd będzie realizowany otwartym dla ruchu odcinkiem ulicy Połczyńskiej oraz ul. Wrzosów, a połączenie komunikacyjne umożliwi pasażerom dogodną przesiadkę na i z linii nr 8. Linia nr 8D będzie funkcjonować w czasie remontu ul. Połczyńskiej i jest skorelowana z linią nr 8. Przejazdy linią 8D są bezpłatne.   Rozkład jazdy: Z tymczasowego przystanku przy ul. Żytniej w kierunku pętli przy ul. Łubinów. 6.26, 6.56, 7.36, 8.06, 8.36, 14.06, 15.06, 15.36, 16.06 Z pętli przy ul. Łubinów w kierunku tymczasowego przystanku przy ul. Żytniej 6.45, 7.26, 7.54, 8.24, 13.42, 14.42, 15.12, 15.42   Prace przy remoncie ul. Połczyńskiej zakończą się w maju przyszłego roku, jednak wykonawca złożył obietnicę, że uruchomi przejazd tą ulicą do końca roku. Wykonawcą jest firma Skanska. Połczyńska po remoncie zyska nie tylko nową nawierzchnię i kanalizację, ale także nowe oświetlenie, chodniki, ścieżki rowerowe, zatoki autobusów. Ten duży zakres robót sprawia, że inwestycja jest długoczasowa i kosztować będzie 9,7 mln złotych. W maju 2018 r., po zakończeniu remontu ul. Połczyńskiej, rozpoczną się prace związane z budową ul. Żytniej.    ...