Rio: Dwa brązy, finał sztafety i porażka szczypiornistów

Autor Art 20 Sierpnia 2016 godz. 5:23
Oktawia Nowacka wywalczyła brązowy medal w pięcioboju, a Wojciech Nowicki był trzeci w konkursie rzutu młotem. O brąz powalczą również piłkarze ręczni, którzy przegrali mecz o finał z Danią. Do finału awansowały nasze sztafety 4x400 m, a Usain Bolt zdobył swój dziewiąty złoty medal olimpijski.

Oktawia Nowacka we wspaniały sposób zapisała się w historii polskiego sportu. 25-latka zdobyła brązowy medal w pięcioboju nowoczesnym. To 300. medal w historii polskiego olimpizmu.

Nowacka po trzech konkurencjach - szermierce, pływaniu i skokach przez przeszkody miała nawet szansę na złoto, bo prowadziła. W ostatnich dwóch - bieganiu i strzelaniu - nie udało jej się utrzymać prowadzenia, ale przybiegła na trzeciej pozycji i wywalczyła olimpijski brąz!

Wojciech Nowicki zdobył brązowy medal w rzucie młotem. Miejsce na podium zapewniła mu ostatnia próba. Polak długo nie mógł utrzymać się w kole, ale w ostatniej próbie rzucił 77,63 m i zdobył brązowy medal. Do srebra zbrakło mu sześciu centymetrów. Wygrał Dilshod Nazarow z Tadżykistanu. Do zwycięstwa wystarczyło 78,68 m. Drugie miejsce zajął były koksiarz, Iwan Cichan z Białorusi – 77,79 m.

Sztafeta 4x400 metrów w składzie: Małgorzata Hołub, Patrycja Wyciszkiewicz, Iga Baumgart i Justyna Święty zajęła trzecie miejsce w półfinale igrzysk olimpijskich i będzie miała okazję walczyć o medal. Decydujące starcie odbędzie się w sobotę. Polki uzyskały 3.25,34 min, a rekord kraju wynosi 3.24,49 min. Z siódmym czasem są w sobotnim finale. Także męska sztafeta 4x400 m wystąpi w finale. Polacy zajęli w swej serii czwarte miejsce za Jamajką - 2.58.29, USA - 2.58,38 i Botswaną - 2.59,35, ale zakwalifikowali się czasem 2.59,58, piątym w gronie 16 zespołów.

Na igrzyskach wystąpi także dwójka zapaśników AKS Białogard. Dziś o godz. 15.00 rywalizować będzie kategoria do 86 kg ze Zbigniewem Baranowskim, a w niedzielę od 13.00 kat. 65 kg z Magomiedmuradem Gadżijewem.

Niestety reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych przegrała po dogrywce z Danią 28:29 (15:16, 25:25) w półfinale. Biało-Czerwoni stoczyli pasjonujący bój, jak zwykle był to horror, ale tym razem nie skończył się szczęśliwie dla naszych szczypiornistów. Polaków czeka jeszcze mecz o brąz z Niemcami.

Polska – Dania 28:29 (15:16, 25:25)

Sędziowali: Vaclav Horacek i Jiri Novotny (Czechy)

Karne: 1/2 – 2/2

Kary: 6 min – 6 min

Polska: Sławomir Szmal, Piotr Wyszomirski – Krzysztof Lijewski (4), Przemysław Krajewski (1), Karol Bielecki (7), Bartosz Jurecki (1), Mariusz Jurkiewicz (3), Kamil Syprzak (5), Michał Daszek (5), Mateusz Kus (1), Mateusz Jachlewski, Adam Wiśniewski (1), Michał Szyba.

Dania: Niklas Landin (1) – Mads Christiansen (4), Mads Mensah Larsen, Casper Mortensen (2), Jesper Noddesbo, Lasse Svan (1), Rene Toft Hansen (1), Henrik Mollgaard, Henrik Toft Hansen, Mikkel Hansen (10), Morten Olsen (7), Kasper Sondergaard (3), Michael Damgaard.

Dodajmy, że Usain Bolt zdobył swój dziewiąty złoty medal olimpijski, triumfując ze sprinterami Jamajki w sztafecie 4x100 m. W Rio de Janeiro srebrny medal wywalczyli Japończycy, a brązowy Kanadyjczycy po dyskwalifikacji USA.